Rigtig mange biblioteker arbejder målrettet med betjening af de unge, men der er kun få fora eller netværk, hvor vi kan udveksle erfaringer. Da mange rundt omkring på bibliotekerne sidder bare én eller nogle få ansatte med fokus på dette brugersegment, er erfaringsudveksling på tværs af bibliotekerne essentiel. Det er fagligt givtigt at mødes og få fortalt hinanden om egne gode og dårlige erfaringer, og få feed-back på egne problematikker - der er jo ingen grund til at opfinde den dybe tallerken hvis andre allerede har gjort det!
Netværket er tænkt som et erfa-netværk for biblioteksansatte uanset faggruppe, der arbejder med målgruppen. Netværket skal i høj grad være drevet af de deltagendes behov, idéer og initiativ.
Møder:
d. 9. december kl. 9.00-12.00 på Musicon, Musiconhuset, Rabalderstræde 1, 4000 Roskilde
Vi starter op med at mødes på Musicon - en ny og kreativ bydel i Roskilde. Bydelen skal være væksthus for viden- og oplevelsesøkonomi og skal huse både Rockmuseum, Egnsteater, Biblioteksrum, E-sport, Højskole, kunstnerværksteder, boliger og meget mere.
Læs mere om Musicon her: http://www.roskildekom.dk/webtop/site.aspx?p=3398
Vi holder mødet i Roskilde Bibliotekernes lokale på Musicon fra kl. 9.00 til 12.30
Dagsorden og Referat fra mødet
d. 11. marts kl. 9.00-13.00 på Roskilde Bibliotek, Aktivitetsrummet
Mødets tema: Hvad er personasmetoden, hvordan laver man sit eget sæt personas og hvordan bruges de i praksis?
Anvendt statistik – hvordan bruger man statistik, så vi kan vise hvad virker, og hvad kan man trække ud af et bibliotekssystem?
Dagsorden