
- Dato
- Tid
- 14:00 - 15:30
- Pris
- Billet: 25 DKK
- Bibliotek
- Gadstrup Bibliotek
- Adresse
-
Nyvej 40
4621 Gadstrup
Danmark
Lea Havelund Duo består af Lea Havelund (sang/cello) og Mads Søndergaard (klaver/harmonika). Duoen spiller Leas egne kompositioner fra det anmelderroste debutalbum Ventede Ven (2023) samt helt nye værker. Musikken er melodisk og poetisk med tråde til nordisk folk, jazz, tango og klassisk.
Lea Havelund er en original komponist og sangerinde med baggrund i både klassisk musik og scenekunst. Mads Søndergaard er en alsidig jazzpianist, kendt for sit virke i både Danmark og udlandet. Sammen skaber de en nærværende og stemningsfuld koncertoplevelse.
Lea Havelund – sang/cello
Mads Søndergaard - (klaver/harmonika)
Jazz i Gadstrup – intimkoncert mellem bogreolerne
Velkommen til Jazz i Gadstrup – en årlig musikalsk tradition midt i byens bibliotek!
Vi inviterer til en hyggelig eftermiddag med levende jazz i intime omgivelser mellem bogreolerne på Gadstrup Bibliotek. Her er plads til nærvær, varme toner og fællesskab.
Dygtige jazzmusikere står for tonerne – og alle er velkomne, uanset om du kommer alene eller har en ven under armen.
Bibliotekerne er for alle og er indrettet, så du også kan komme rundt med kørestol, rollator eller barnevogn. Læs mere om vores adgangsforhold på Gadstrup Bibliotek.