Litteratur

Guidet Fælleslæsning på INSP!

Sted
Slagteristræde 9
"Udsigten"
Roskildes skønlitterære aktivister inviterer til guidet fælleslæsning på INSP!, hvor alle er velkomne.

Kommende arrangementer

Litteratur

Guidet Fælleslæsning på INSP!

Roskildes skønlitterære aktivister inviterer til guidet fælleslæsning på INSP!, hvor alle er velkomne.
Gratis
Slagteristræde 9

Gratis

Guidet Fælleslæsning på INSP!

Slagteristræde 9

Guidet Fælleslæsning på INSP!

Slagteristræde 9

Kom til guidet fælleslæsning med de skønlitterære aktivister på INSP!

Guidet fælleslæsning er en uformel og uforpligtende måde at mødes omkring litteratur på.

Aktiviteten handler om, at en guide læser to korte tekster højt, hvor der undervejs holdes nogle pauser. I disse pauser deler vi vores umiddelbare indtryk og tanker omkring teksterne. Fx kunne samtalen handle om, om der er noget, man ikke forstår i teksten? Hvad lægger man særligt mærke til i teksten? Hvilken stemning er der i teksten?

Den guidede fælleslæsning foregår i et fortroligt rum, hvor du kan dele, hvad du vil. I rummet kan du dele det, du har lyst til, være med til at læse højt eller bare sidde og lytte.

Der er ingen rigtige eller forkerte svar. Her snakker vi om det, som falder os ind, og det kræver ingen forberedelse eller særlig kendskab til litteratur på forhånd for at være med.

Her møder du bare op, som du er til et møde med litteraturen som omdrejningspunkt.

Hvem er vi?

De skønlitterære aktivister er en lille gruppe af unge, der prøver at skabe skønlitterære fællesskaber og samfundsforandring gennem litteratur. Vi er resultatet af et samarbejde mellem Roskilde Bibliotekerne og Læseforeningen.

Læs mere her: https://www.laeseforeningen.dk/

Hvornår og hvor?

Vi mødes fire tirsdage på INSP! i lokalet "Udsigten". Alle gange er kl. 16.00-17.00.
Tirsdag d. 7 april kl. 16.00-17.00
Tirsdag d. 28 april kl. 16.00-17.00
Tirsdag d. 19 maj kl. 16.00-17.00
Tirsdag d. 16 juni kl. 16.00-17.00

Vi sørger for snacks, kaffe og hygge - du skal bare komme og være med!

ALLE er velkomne, og du behøver ikke deltage hver gang. Kom og bliv præsenteret for en anden måde at læse bøger på, end den du kender fra skolebænken, og få en pause fra hverdagen.

Vi glæder os til at læse sammen med dig!