Cosmos fylder 5 år
Den 30. oktober fejrer Cosmos fem år som kulturelt samlingspunkt i Viby Sjælland.
Af Amanda Østergaard Egebo
Cosmos drives i et tæt samarbejde mellem Roskilde Bibliotekerne og den frivillige forening KulturCosmos. Sammen skaber vi et åbent og levende mødested, hvor byens borgere på tværs af alle aldre, baggrunde og interesser kan mødes om viden, kreativitet og fællesskab. Kulturhuset rummer både bibliotek, borgerservice, lokalhistorisk arkiv og et mangfoldigt kulturliv.
Samarbejdet rækker samtidig ud i lokalområdet. Vi samarbejder med de lokale skoler, klub Roskilde Syd, Kulturskolen Roskilde samt byens foreninger, frivillige og øvrige aktører. Et eksempel er Camp Cosmos, hvor klubben og kulturskolen sammen med os i Cosmos tilbyder en weekend med kreative aktiviteter, musik og billedkunst.
Gennem fem år har Cosmos dannet ramme om mange typer arrangementer og noget er gået hen og blevet tradition, blandt andet Viby JazzDays, Cosmos folkefest, Lys & Gys, Strik i Cosmos koncerter og foredrag med både lokale og anerkendte navne, Stand up, film for alle aldre og BilledCosos’ Åbent Værksteder med nye ting på programmet hver lørdag.
Jubilæet er derfor også en hyldest til alle, der har gjort Cosmos til et kulturelt fyrtårn i den sydlige del af Roskilde Kommune.