Det Hemmelige Selskab for Historie
På biblioteket kan du deltage i en række historiske selskaber, hvor vi taler om det, der ændrede verdens gang. Oplægsholdere fra forskellige museer varmer samtalen op. Datoerne for foråret 2026 er næsten på plads.
Af Martin Campostrini
I Det Hemmelige Selskab for Historie mødes vi lokalt på Roskilde bibliotek og taler om et historisk emner. I foråret 2026 er tre gange planlagt med oplæg fra museumsfolk og historikere, der online fra deres skrivebord deler deres viden om dagens emne. Efterfølgende taler vi om det.
Det Hemmelige Selskab handler om historie og samvær. Medlemmerne skal ikke forberede sig på forhånd, men man modtager forslag til artikler og litteratur, hvis man vil dykke yderligere ned i emnerne. Vi sørger også for kaffe og småkager.
Kontakt
Hvis du tænker Det Hemmelige Selskab kunne være noget for dig, så kontakt bibliotekar Jan Michael Johansen på email janmj@roskilde.dk
Det er gratis at deltage, men der er kun plads til 15 medlemmer.
Hvornår er det?
- Torsdag 5. marts 2026, kl. 16.30 |Forbryderfamilier: 1800-tallets underverden
Ved Vibeke Kaiser-Hansen, ph.d., konst. museumsinspektør ved Fredericia Museum
Midt i 1800-tallet var mange landområder præget af en usikker retstilstand med mange lovbrud. Flere steder i landet hærgede kriminelle bander eller netværk, og det kunne være svært at få forbryderne dømt. Oplægget dykker ned i en enkelt historie samtidig med at spændende detaljer i arbejdet med bogen ”Forbryderfamilier 1800-tallets underverden”, kommer frem i lyset. - Torsdag 9. april 2026, kl. 16.30 (foreløbig dato) | Det Hemmelige Selskab for Historie i april
Emne og oplæg ikke fastlagt Torsdag 7. maj 2026, kl 16.30 (foreløbig dato) | Det Hemmelige Selskab for Historie i maj
Emne og oplæg ikke fastlagt