Bliv klogere på Jon Fosses forfatterskab og hans roman Andvake

Fosse og Batzer
Vi afholder Nordisk Litteraturuge med oplæsning fra Jon Fosses roman Andvake og foredrag om forfatteren af Arild Batzer.
Dato
Tid
16:00 - 17:30
Sted
Scenen
Bibliotek
Roskilde Bibliotek
Adresse

Dronning Margrethes Vej
14
4000 Roskilde
Danmark

Nordisk litteraturuge sætter i år fokus på Jon Fosses bog Andvake. I Roskilde er vi jo så heldige at Jon Fosse bliver udgivet på det lokale forlag Batzer & Co. Vi har derfor fået Arild Batzer til at komme og fortælle om Andvake og Jon Fosses forfatterskab. 

Andvake er et nynorsk ord som det kan være svært at oversætte idet det både betyder søvnløs og årvågen. Den handler om Asle og Alida som hvileløse vandrer rund i Bergen og leder efter et sted at bo. Det er særligt aktuelt fordi Alida er højgravid og det er mørkt og koldt efterår.

Ud over Arild Batzers foredrag om Jon Fosse, vil bibliotekar Karen-Margrethe Revsbæk læse uddrag højt fra romanen.

Jon Fosse har et stort forfatterskab bag sig og Andvake er første del af en trilogi som fortsætter med Olavs drømme og Kveldsvævd og som han modtog Nordisk Råds Litteraturpris for i 2015 og i 2023 modtog han Nobels Litteraturpris.

Arild Batzer startede forlaget tilbage i 1978 som dengang hed Roskilde Bogcafé. Ud over at være forlægger har Arild Batzer også været medoversætter på omkring 40 bøger.

Nordisk Litteraturuge er årligt tilbagevendende og det er Foreningerne Nordens Forbund som står bag . Formålet er at styrke det nordiske samarbejde, så derfor er det over hele norden der er fokus på Andvake i uge 46.

Arrangementet er gratis og kræver ingen billet.

Bibliotekerne er for alle og er indrettet, så du også kan komme rundt med kørestol, rollator eller barnevogn. Læs mere om vores adgangsforhold på Roskilde Bibliotek