Litteratur

LGBT+ Læseklubben fejrer 1-års fødselsdag

Tid
15:00 - 17:00
Sted
Roskilde Bibliotek
Dronning Margrethes Vej 14,
4000 Roskilde
Scenen
Kom og vær med til guidet fælleslæsning med LGBT+ litteratur i et hyggeligt og rummeligt fællesskab, hvor vi sætter fokus på litteratur, hvor hovedpersonerne har erfaringer på tværs af hele LGBT+ spektret!

 Kom og vær med, når vores LGBT+ læsefælleskab inviterer til guidet fælleslæsning, kage og oplæsning ved forfatter Gustav Valdemar Strange.
 

Guidet fælleslæsning er en metode til at læse litteratur, hvor fokus er på den oplevelse, vi får sammen. Det er altid læseguiden, som læser højt og udvælger teksterne. Du skal derfor ikke forberede noget eller vide noget om litteratur for at deltage. Undervejs i oplæsningen holder læseguiden pauser og vi snakker sammen om det, vi har hørt.” 

Arrangementet bliver afholdt af Roskilde Bibliotekernes frivillige skønlitterære aktivister, som er blevet til i et samarbejde med Læseforeningen. 

 

Praktisk om Roskilde Bibliotek: 

Bibliotekerne er for alle og er indrettet, så du også kan komme rundt med kørestol, rollator eller barnevogn. Læs mere om adgangsforhold på Roskilde Bibliotek