Go’ morgen Roskilde - med Tinna Damgård-Sørensen
- Tid
- 09:00 - 10:00
- Pris
-
Billet: Gratis
- Sted
-
Roskilde Bibliotek
Dronning Margrethes Vej 14,
4000 Roskilde
Bibliotek
Roskilde BibliotekDagens gæst i Go’ morgen Roskilde, Tinna Damgård-Sørensen, er dr.phil. i historie, arkæolog og direktør for Vikingeskibsmuseet.
Der indledes vanen tro med en snak om, hvad der ligger af læsestof på natbordet, og så naturligvis gæstens nyhedsforbrug og foretrukne nyhedskanaler med tre nedslag på henholdsvis en lokal, en national og en international nyhed.
Publikum er som altid velkommen til at være med i samtalen, og biblioteket byder på kaffe, te og vand, samt byens muligvis bedste croissanter.
Go' morgen Roskilde afvikles i samarbejde med Roskilde TV den første fredag formiddag i forårs- og efterårsmånederne, hvor redaktør og journalist Annette W. Thuesen taler med en lokal gæst om nyheder, medievaner, bøger og verden, som gæsten ser den.
Praktisk om Roskilde Bibliotek:
Læs mere om vores adgangsforhold på Roskilde Bibliotek
Dårligt hørende
Vi kan desværre ikke tilbyde teleslynge eller lignende hjælp. Du er velkommen til selv at tage hjælpemidler med, hvis du er dårligt hørende.