Debat og foredrag
Når kunst og krop møder kunstig intelligens
- Tid
- 16:30 - 18:00
- Pris
-
Standard: 20 DKK
- Sted
- Roskilde Bibliotek
- Scenen
Hvad er kunstig intelligens overhovedet? Algoritmekunstner og teknologiformidler, ADA ADA ADA, giver sit personlige bud.
I dette oplæg med algoritmisk kunstner og teknologiformidler Ada Ada Ada får du indblik i hvad der sker, når kunst og krop går i samspil og modspil med kunstig intelligens. Ada giver svar på spørgsmål som: Hvad er kunstig intelligens overhovedet? Hvordan forstår det sig på mennesker? Hvordan påvirker det os? Og ikke mindst: Hvad kan kunsten fortælle os om teknologien?
Efter oplægget vil der være et glas vin eller vand i biblioteksudstillingen: Er der brug for mennesker. I udstillingen vil vi blive guidet af bibliotekets samarbejdspartner Søren Bro Pold, professor ved Institut for Kommunikation og Kultur i Aarhus og leder af forskningsprojektet Human-AI Collaboration.